Przestań się obwiniać

Na drodze życia napotykamy różnorodne wyzwania, zwłaszcza w obszarze zdrowia psychicznego, gdzie emocje pełne refleksji, nadmiernego zastanawiania się, poczucia winy i wstydu mogą przyćmić wszelką radość z najdrobniejszych czynność czy nawet z wielkich wydarzeń.

Dla tych, którzy borykają się z lękiem, depresją, traumą czy innymi problemami zdrowia psychicznego, granica między zdrowiem a jedynie tymczasowym odizolowaniem od trudnych sytuacji bywa subtelna, a terapia stawia sobie za cel nie tylko schronienie przed tymi trudnościami, ale i bardziej dogłębną samoanalizę. Podczas terapii staramy się odkryć jakie mamy przekonania kluczowe, co sprawia, że czujemy się źle. Szukam odpowiedzi na dręczące nas pytania. 

Dzisiaj pragnę dotknąć delikatnego tematu – ważności tego, abyśmy przestali obwiniać samych siebie za decyzje podjęte w chwilach słabości czy trudne relacje. Terapia nie ogranicza się do odwracania się od wyzwań, lecz raczej do nauki radzenia sobie z nimi, budowania odporności psychicznej i spojrzenia na siebie z większym zrozumieniem. „Polak mądry po szkodzie” prawda? Gdy trudna sytuacja minie, mamy wrażenie, że mogliśmy zrobić coś lepie, bardziej, inaczej – to przekonanie może nas zniszczyć. Bo prawda jest taka, że w trudnych sytuacjach radzimy sobie najlepiej jak potrafimy. Rządzą nami mechanizmy przetrwania. Dlatego będąc już „po” jedyne co możemy zrobić to dokonać analizy trudnego zdarzenia, wyciągnąć wnioski i zabezpieczyć się w razie wystąpienia podobnych trudności w przyszłości. 

Przyszła pora, aby przerwać ten wewnętrzny monolog oskarżeń. Warto zdać sobie sprawę, że każdy z nas przechodzi przez swoją własną ścieżkę rozwoju, popełnia błędy, zdobywa doświadczenia. Nie ma doskonałych ludzi, ale teraz właśnie daję Wam zgodę na odłożenie ciężaru obwiniania i po prostu ruszenie dalej!

Przed problemami nie uciekniemy, ale możemy się z nimi skonfrontować i zdobyć umiejętności radzenia sobie z trudnościami. Wierzę w Waszą siłę i zdolność do transformacji trudności w siłę. Polecam również skorzystanie z rozmowy z psychologiem, aby zdobyć zasoby, które zabezpieczą nas przed trudnościami.

Bądźcie silni, a przede wszystkim, bądźcie łagodni dla siebie. ♥️ 

depresja, terapia, poczucie winy, psychoterapia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart