Strach na kolejnym levelu!

Fobia, to taki strach, który rządzi się swoimi prawami. Jest jednym z najczęstszych zaburzeń lękowych. To taka obsesyjna awersja do konkretnych rzeczy albo sytuacji, które w realu nie grożą, ale wywołują u nas panikę na maksa. No i co z tego, że nie ma zagrożenia? Boisz się i chcesz tego uniknąć za wszelką cenę. 

Są trzy ogólne kategorie fobii: 

-> specyficzne,

-> społeczne 

-> i agorafobia.

Fobie specyficzne: Jak strach przebiera się za panikę

Fobię specyficzną odkrywamy, gdy trzesz jak osika na widok jakiejś konkretnej rzeczy albo w sytuacji. Po prostu czujesz ten strach, jakbyś dostawał ataku paniki, tylko bez konkretnej przyczyny. Osoby z fobią specyficzną starają się unikać tych strasznych bodźców. Przykład? Osoby z klaustrofobią unikają wind, jak diabeł święconej wody. Czasem wiedzą, że ten strach jest nieadekwatnym ale mimo tego nie umieją nad nim zapanować.

Unikanie to główna broń wojenna fobii, bo kto normalny chciałby czuć nieprzyjemność związaną z lękiem? I jeszcze dodatkowo przecenia się szanse na jakieś straszliwe sytuacje. No terror!

Fobia społeczna: Jak życie w społeczeństwie staje się koszmarem 

Fobia społeczna to nie tylko stres przed spotkaniem nowych ludzi czy wygłaszaniem przemówień. To prawdziwa udręka, gdy codzienne interakcje stają się koszmarem. Osoby z fobią społeczną odczuwają nieuzasadniony lęk przed oceną innych, obawiając się, że są źle postrzegane. Spotkania społeczne stają się areną walki, a każda ocena – potężnym ciosem. To nie tylko unikanie imprez; to izolacja i niemożność swobodnego wyrażania siebie. Leczenie obejmuje terapię poznawczo-behawioralną i, w niektórych przypadkach, leki, pomagając stopniowo pokonywać lęk i odzyskiwać kontrolę nad życiem społecznym. Wsparcie otoczenia jest kluczowe, bo choć fobia społeczna to walka wewnętrzna, zrozumienie i akceptacja ze strony innych mogą być mostem do pełniejszego życia społecznego.

Agorafobia – Strach przed wielkim światem, mała walka o wielką wolność

Agorafobia to więzy, które przykuwają do własnego świata. Osoby z tym zaburzeniem unikają przestrzeni publicznych, bojąc się utraty kontroli czy nagłego ataku paniki. Szerokie ulice, tłumy – stają się pułapką, a wyjście z bezpiecznej strefy staje się nieosiągalne. Agorafobia ogranicza życie, wpędzając w izolację. Leczenie obejmuje stopniowe eksponowanie na sytuacje wywołujące lęk oraz terapię poznawczo-behawioralną. Wsparcie bliskich jest kluczowe, gdyż pokonanie agorafobii to trudna, ale możliwa podróż w kierunku odzyskania wolności i pełniejszego życia społecznego.

Psychologiczne czynniki sprawcze: Skąd się bierze ta fobia?

No i teraz tak trochę na poważnie – podstawą wielu fobii są różne psychologiczne sprawy. Od jakichś tam zakopanych konfliktów po traumatyczne doświadczenia, które zostawiają nam strach w spadku. W fobii specyficznej każdy ma swoje unikalne podejście do ryzyka tej fobii. No i dodatkowo fobia potrafi się trzymać, bo czasem daje nam takie korzyści jak uwaga, współczucie innych czy kontrola nad sytuacją.

Kiedy próbujesz jakoś stawić czoła swojemu strachowi, zaczynasz czuć ten lęk o różnym stopniu nasilenia. Od lekkiego zdenerwowania po totalną potrzebę ucieczki. Ale nie zapomnij, to nie tylko walka z przedmiotem czy sytuacją, ale też z własnymi uczuciami i psychologicznymi obronnymi mechanizmami. Wszystko po to, żebyś mógł pokonać swoje lęki i czuć się wolny jak ptak! 🕊️

zaburzenia lękowe, psycholog, psychoterapia, fobie specyficzne, fobie społeczne, agorafobia 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart