Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra

3 różne zawody w dziedzinie zdrowia psychicznego.
Mam problem – i co dalej? Kogo mam wybrać? W jaki sposób może mi pomóc?

1. Psycholog
2. Psychoterapeuta

3. Psychiatra

1. Psycholog – czyli magister psychologii.

Ukończył 5 letnie studia magisterskie na kierunku psychologii. Odbył praktyki zawodowe w dziedzinie zdrowia psychicznego m.in w szpitalu psychiatrycznym; poradni psychologicznej; szkole; ośrodku interwencji kryzysowej. Diagnozuje, udziela wsparcia, psychoedukuję oraz konsultuje tzn. Jest uprawniony do prowadzenia terapii psychologicznej, diagnozowania, poradnictwa psychologicznego i wykonywania testów psychometrycznych. Pomaga w kryzysie.

Jest to świetny wybór na osobę pierwszego kontaktu – czyli w momencie kiedy masz problem, ale nie wiesz co dalej. Psycholog dokona diagnozy i w razie konieczności poleci psychoterapeutę lub psychiatrę. Nie może wypisać recepty na leki czy zwolnienia do pracy (L4). Natomiast może wystawić zaświadczenie, orzeczenie lub opinię. Do psychologa chodzimy z codziennymi problemami – kryzysy w pracy, przygnębienie, problem z partnerem. Może wykonać testy osobowości czy inteligencji – oczywiście jeśli mamy ochotę poszerzyć naszą wiedzę w tej kwestii.

Usługa: wsparcie psychologiczne, konsultacja, interwencja kryzysowa

2. Psychoterapeuta – odbywa 4 letnie szkolenie podyplomowe w wybranym nurcie psychoterapeutycznym.

Nie jest powiedziane, że musi być psychologiem. Może mieć dyplom ze studiów humanistycznych lub medycznych. Prowadzi psychoterapię czyli cotygodniowe sesje, które mają na celu poprawę funkcjonowania klienta. Proces terapeutyczny może trwać od kilku sesji do nawet paru lat. Nurty psychoterapeutyczne różnią się teorią na temat zaburzeń człowieka, podejściem do klienta, długością psychoterapii, tudzież samą strukturą sesji.

Bardzo ważna jest sama relacja z terapeutą. Zdecydowanie się na proces nie następuje od razu – dopiero po ustaleniu kontraktu. Kontrakt to umowa ustna lub pisemna, w której klient i psychoterapeuta zgadzają się na współpracę. To naturalne, że ktoś może Ci się nie spodobać po pierwszym spotkaniu.

Do psychoterapeuty warto się udać z myślami samobójczymi, depresją, zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami odżywiania, lękowymi, nastroju, Aspergerem czy nawet kryzysem w związku (psychoterapia par) lub w pracy. Psychoterapeuta oczywiście zdiagnozuje problem i pomoże w redukcji objawów.

Usługa: psychoterapia

3. Psychiatra – lekarz medycyny, po studiach medycznych i specjalizacji z psychiatrii.

Posiada uprawnienia do prowadzenia farmakoterapii – czyli wypisuję receptę na leki. Rozpoznaje objawy i diagnozuje pacjenta. Może wypisywać zwolnienia (L4) i kierować na hospitalizację. Nie poprowadzi psychoterapii bez odpowiedniego szkolenia. Może skierować na psychoterapię. Nie potrzebujemy skierowania, żeby

iść do psychiatry. Oczywiście może nas skierować lekarz pierwszego kontaktu czy psycholog, ale nie jest to konieczne. Jeśli mamy potrzebę to idziemy. Do psychiatry warto się udać z myślami samobójczymi, ciężką depresją, zaburzeniami lękowymi, osobowości, chorobą afektywną dwubiegunową.

Usługa: konsultacja psychiatryczna

Wybrane Państwa cytaty i dopasowane do nich formy pomocy:

,,Nie wiem co mi jest” – konsultacja psychologiczna ,,Mam kryzys” – interwencja kryzysowa
,,Potrzebuje porozmawiać” – wsparcie psychologiczne ,,Mam problem i chce zmiany” – psychoterapia ,,Potrzebne leki” – konsultacja psychiatryczna

,,Chce poprawić jakość mojego życia” – psychoterapia ,,Potrzebuję zwolnienia do pracy” – konsultacja psychiatryczna ,,Coś utrudnia mi życie” – psychoterapia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart